Stavebné sporenie vs. hypotekárny úver "Časť I."

01.02.2016 | Zdenko Batrla | Články | Počet zhliadnutí 7660 | Osobná stránka

Aké sú podľa vás reálne výhody (či nevýhody) stavebného sporenia v porovnaní s hypotekárnymi úvermi? Prinášame Vám odpovede na tieto otázky a to rovno v dvoch častiach, v ktorých sa dočítate všetky potrebné informácie o diskutovanej téme.

30205724_m.jpg

Stavebné sporenie je potrebné rozdeliť na etapu sporenia a čerpanie stavebného úveru, resp. medziúveru. Medziúver je preklenovací úver v čase, keď ešte parametre zmluvy o stavebnom sporení nespĺňajú kritériá pridelenia stavebného úveru a sporiteľ potrebuje skôr čerpať úver na kúpu, či rekonštrukciu svojej nehnuteľnosti určenej na bývanie. Platí pravidlo, čím dlhšie klient v príslušnej stavebnej sporiteľni sporí, tím vstupuje do lepších podmienok pri čerpaní úveru.

Pri hypotekárnom úvere je potrebné založiť nehnuteľnosť, pri stavebnom sporení klienti s úverovou alebo sporiacou históriou môžu čerpať úver až do výšky 50.000 € bez založenia nehnuteľnosti. Na druhej strane platí, že hypotekárny úver je oveľa lacnejší ako úver zo stavebného sporenia. Vzhľadom na odporúčania NBS a následne aj opatrenia v jednotlivých bankách, pri posudzovaní hodnoty nehnuteľnosti k výške úveru, dobe splatnosti úveru a bonity klienta, je ideálne tieto úvery kombinovať.

Môžete porovnať výhody a nevýhody stavebného sporenia v stavebných sporiteľniach a bankách?

Pri tohtoročnom poklese percenta z vkladu potrebného na zisk plnej štátnej prémie (5% z 1327,80 € = š.p. max. 66,39 €/rok 2016) a miernom poklese úrokových sadzieb sporiacich produktov, stále vychádza stavebné sporenie ako veľmi atraktívna alternatíva strednodobého sporenia. V súčasnosti je rendita stavebného sporenia (čistý výnos po odrátaní poplatkov) na úrovni cca 2,95% p.a. Nevýhodou je účelová viazanosť do 6 rokov, následne sú peniaze použiteľné na čokoľvek. Výhodou stavebného sporenia je aj možnosť čerpania úveru. Pri sporení v banke je potrebné vždy zohľadniť poplatky spojené s účtom a aj na akú službu je sporiaci účet naviazaný a koľko to klienta stojí ako celok.

 

S akými novinkami treba v oblasti stavebného sporenia počítať v roku 2016?

Predpokladám, že stavebné sporiteľne budú robiť opatrenia na znižovanie úrokových sadzieb pri starších zmluvách s 2 a 3% úrokom a vzniknú nové lacnejšie úverové produkty.

 

Aké informácie sú pri uzatváraní stavebného sporenia (sporenia na bývanie či iného podobného produktu) dôležité pre stavebnú sporiteľňu a aké pre banku? Čo všetko sa posudzuje či zohľadňuje (pri výbere stavebného sporenia pre deti/vlastného stavebného sporenia)?

Myslím, že pre stavebné sporiteľne a banky sú dôležité rovnaké informácie. Je to hlavne koľko,  ako dlho a na aký účel. V spoločnosti Broker Consulting,a.s. posudzujeme a zohľadňujeme hlavne dlhodobé ciele klientov, prostredníctvom jedinečného produktu Finančný plán vieme rozplánovať tok ich rodinných výdavkov aj na celý život v kratších časových úsekoch tak, aby klienti čo najvýhodnejšie dosiahli svoje ciele. Pri rozhodovaní či uzatvoriť zmluvu o stavebnom sporení na dieťa či na seba, môžu hrať veľkú úlohu aj podmienky uzatvorenia zmluvy. Stavebné sporiteľne majú aj  zmluvy určené pre deti a tie majú najmä menšie (alebo žiadne) poplatky za uzatvorenie zmluvy,  zabezpečenie platenia na sporiaci účet aj v prípade smrti rodiča, dlhšia doba splácania úverov po pridelení úveru (menšia splátka) atď. V prípade potreby sú zmluvy prevoditeľné medzi príbuznými, môžu sa previesť a spojiť do jednej pri jednom sporiteľovi.

 

  • Ako je to s ľuďmi v preddôchodkovom, prípadne dôchodkovom veku, ktorí by mali záujem o stavebné sporenie (napr. na rekonštrukciu domu)? Čo musia dokladovať, čím sa preukázať?
  • Aké tarify stavebného sporenia môžu klienti aktuálne zvoliť? Čím sa líšia, resp. akým ľuďom sú určené?
  • Kedy najneskôr sa oplatí založiť stavebné sporenie pre dieťa, aby v dospelosti (napr. po absolvovaní školy, pri prvom zamestnaní) mohlo reálne pomýšľať na vlastný domov?
  • Vedeli by ste uviesť postup, ako vhodne nastaviť stavebné sporenie pri rozličných účeloch/zámeroch sporenia (sporenie s využitím štátnej prémie/využitia výhodného stavebného úveru či sporenia pre potomkov)?

Všetky tieto ďalšie otázky Vám zodpovieme respektíve sa dočítate v nasledujúcom článku, ktorý pre Vás pripravujeme. Názov: "Časť II."

Sledujte náš blog alebo Facebook stránku Peniazenaviac

Požiadajte
o bezplatnú konzultáciu
Odoslať