Stavebné sporenie vs. hypotekárny úver "Časť II."

03.02.2016 | Zdenko Batrla | Články | Počet zhliadnutí 9590 | Osobná stránka
V predošlom diely sme si vysvetlili základné rozdiely medzi stavebným sporením a hypotékou. Dnes je na rade si vysvetliť tarify stavebného sporenia, otázku kedy najneskôr začať sporiť pre dieťa a postupy vhodného nastavenia stavebného sporenia. Ak ste náhodou nepostrehli predošlú časť o stavebnom sporení, neváhajte a vráťte sa späť v čase jedným kliknutím "Časť I."
27932802_m.jpg

Ako je to s ľuďmi v preddôchodkovom, prípadne dôchodkovom veku, ktorí by mali záujem o stavebné sporenie (napr. na rekonštrukciu domu)? Čo musia dokladovať, čím sa preukázať?

Banky majú určenú hornú hranicu splatnosti úveru do veku 65 rokov najstaršieho účastníka úveru. Napríklad úver z PSS,a.s. ( Prvá stavebná sporiteľňa ) má túto hranicu až do 78 rokov. Táto skutočnosť vie veľmi ovplyvniť celkovú splatnosť úveru, od ktorej je odvodená výška mesačnej splátky. Na preukázanie účelu použitia úveru majú čas až dva roky od podpisu úverovej zmluvy a môžu použiť účtovné doklady aj niekoľko rokov spätne, t.j. od dátumu vzniku zmluvy o stavebnom sporení. Pri posudzovaní bonity je  potrebné vždy preukázať zdroj alebo aj výšku príjmu (môže byť aj starobný, či výsluhový dôchodok), pri veku žiadateľa nad 62 rokov je nutný spoludlžník pod 50 rokov.

Pri čisto sporiacich produktoch môže klient vybrať úspory od 2 do 6 rokov sporenia  len účelovo, po 6. roku na čokoľvek.

 

Aké tarify stavebného sporenia môžu klienti aktuálne zvoliť? Čím sa líšia, resp. akým ľuďom sú určené?

Aktuálne si môžu klienti vo všetkých stavebných sporiteľniach zvoliť tarify s úročením od 0,1 do 1,8 % . Výber tarify by som odporučil podľa cieľu a možností klienta, podľa veku sporiteľa.Tarify určené pre deti sú vhodné na štúdium, veno, či pri čerpaní úveru na kúpu, či rekonštrukciu svojej prvej nehnuteľnosti, ako doplnok k HÚ alebo aj samostatne a zvyčajne majú výhody ktoré som už spomenul.

Bežné tarify určené na budúce úvery majú  nižšiu sporiacu úrokovú sadzbu. Keď sporiteľ ešte nemá istotu, či stavebné sporenie v budúcnosti použije na úver alebo len ako výhodné sporenie, odporúčam zvoliť tarifu s vyššou úrokovou sadzbou. Ak sa klient po niekoľkých rokoch predsa len rozhodne, že so zmluvou pôjde do úveru, tarifa s vyšším úročením sa dá ľahko zmeniť na „úverovú“ tarifu, opačne sa to však  nedá. Treba dať však pozor na rozdielne poplatky a úrokové bonifikácie.

 

Kedy najneskôr sa oplatí založiť stavebné sporenie pre dieťa, aby v dospelosti (napr. po absolvovaní školy, pri prvom zamestnaní) mohlo reálne pomýšľať na vlastný domov?

Čím skôr, najlepšie hneď ako sa rodič dostane k rodnému číslu dieťaťa. Nieje Vám jasné prečo? Neváhajte sa na mňa obrátiť.

 

Vedeli by ste uviesť postup, ako vhodne nastaviť stavebné sporenie pri rozličných účeloch/zámeroch sporenia (sporenie s využitím štátnej prémie/využitia výhodného stavebného úveru či sporenia pre potomkov)?

Pre získanie maximálnej štátnej prémie je potrebné vkladať na účet 110,65 €/mes. alebo 1327,8 €/rok a je to zároveň čiastka, pri ktorej je rendita najvýhodnejšia. V prípade, že klient má možnosť vkladať viac, môže byť vhodné uzatvoriť ďalšie stavebné sporenie v rodine. Pre budúci úver je výhodnejšie  vložiť na začiatku roka ako pravidelné  mesačné sporenie. Takto rastie viac úrok zo sporenia a hlavne rýchlejšie rastie hodnotiace číslo, ktoré určuje cenu úveru v čase jeho čerpania. Pri možnostiach vkladov cca 5-10 € mes. by som  stavebné sporenie nezakladal, v tomto prípade je rendita dokonca záporná.

Ideálne nastavenie záleží od konkrétnych podmienok a cieľov klienta a jeho rodiny, preto  stavebné sporenie je výborná súčasť finančných nástrojov pri Finančnom pláne.

Požiadajte
o bezplatnú konzultáciu
Odoslať